Badanie nasienia jak wyglada

Badanie płodności u ludzi polega przede każdym na pytaniu ejakulatu. Badanie nasienia jest kluczowym elementem diagnostycznym pomagającym ocenić płodność mężczyzny.Nasienie to zawiesina plemników, które powstają z jąder i najądrzy w mieszaninie wydzielin gruczołu krokowego, pęcherzyków nasiennych oraz gruczołów cewkowo-opuszkowych (tzw. plazmie nasienia). Głównym celem pytania są więc plemniki.

Jak powinno przygotować się badanie?Badanie to powinno się przygotować w momencie, gdy po okresie 1 roku regularnego współżycia bez zabezpieczeń (bez sensu na ewentualne badania partnerki) nie nastąpiło zapłodnienie. Należy je zrealizować i po innego sposobie obrazach w miejscowości krocza a po leczeniu guza jądra.

Przed badaniemPrzed podjęciem do badania muszą zostać osiągnięte określone standardy. Negatywnie na sukces mogą wpłynąć bowiem m.in. nieodpowiednio długi czas abstynencji płciowej (próbka powinna stać pobrana w okresie 2-7 dni z stosunku), przebyte choroby (szczególnie te, którym towarzyszyła podwyższona temperatura), a ponadto nadużywanie alkoholu. Próbka do badania powinna również zostać podana w sensowny rodzaj.Badanie nasienia polega na jego ocenie makroskopowej (lepkość, objętość, odczyn) i mikroskopowej (liczba plemników, ich moc i ruchliwość). Dodatkowo wyświetla się ilość przeciwciał przeciwplemnikowych. Czasem polecane są oraz inne testy np. badanie bakteriologiczne i biochemiczne oraz test hiposomotyczny.

DiagnostykaW ocenie niepłodności u mężczyzn obraca się i różnego rodzaju badania hormonalne. Bada się m.in. poziom wolnego i wszelkiego testosteronu, poziom hormonów gonadotropowych: FSH, LH, prolaktyny, estadriolu oraz TSH i FT4.Zaburzenia niepłodności potrafią stanowić zarówno wynikiem reakcji autoimmunologicznych. Sprawdza się to badania na przeciwciała przeciwko plemnikom w surowicy i nasieniu. Stanowi wówczas tzw. badanie techniką immunofluorescencji pośredniej. Nazywa ono sposób zbierania się przeciwciał z plemnikiem. Pragnie istnieć ich naprawdę bardzo dużo, aby całkowicie zahamowały płodność. Przyczyną zaburzeń niepłodności niejednokrotnie są i innego sposobu infekcje. W charakterze ich wykluczenia przeprowadzane są badania mikrobiologiczne.