Etapy zaplodnienia in vitro

Zapłodnienie in vitro polega na połączeniu komórki jajowej i plemnika poza organizmem kobiety, w warunkach laboratoryjnych. Jest szansą na posiadanie dzieci dla par, które moją problemy z naturalnym poczęciem. Na czym polega i jak wygląda proces zapłodnienie pozaustrojowego? Jakie są szanse jego powodzenia? Wyróżnia się trzy etapy. Pierwszy to tak zwana stymulacja owulacji. Kobiecie podaje się hormony, które pozwolą na zwiększenie produkcji pęcherzyków z jajeczkiem w ciągu miesiąca.

cdnxl

Pobudzone jajniki wyrabiają 1000 bądź więcej procent normy. Przygotowane komórki jajowe pobiera się razem z płynem wypełniającym pęcherzyki. W tym samym czasie od mężczyzny pobiera się plemniki. Drugi etap to zapłodnienie. Pobrane komórki umieszczone zostają razem w cieplarnianych warunkach. Każdej dobrej komórce jajowej towarzyszy od 50 do 200 tys. plemników. Inkubator ma temperaturę 37 stopni Celsjusza. Po upływie około dwudziestu godzin sprawdza się efekty procesu. Jeśli dojdzie do zapłodnienia, następuje etap trzeci – tzw. implantacja zarodka. Zapłodnione komórki jajowe zaczynają się dzielić, składają się z dwóch komórek. Za pomocą cewnika maleńkie zarodki umieszcza się w macicy przyszłej matki. Czeka się na wyniki. W przypadku niepowodzenia, jeśli żaden z zarodków nie zagnieździ się w organizmie, proces można powtarzać, używając gotowych rezerwowych zarodków.
Dane statystyczne podają, że na świecie żyje blisko 2 milionów ludzi poczętych poza organizmem matki. Sztuczne zapłodnienie to szansa na nowe życie. Szansa duża, bowiem skuteczność procesu wynosi ponad 34%. Problem bezpłodności w dzisiejszym świecie ciągle rośnie. Invitro to często jedyna droga ku spełnieniu swoich rodzicielskich marzeń. Oczywiście z punktu widzenia kościoła proces jest zaprzeczeniem chrześcijańskiej idei poczęcia nowego życia. Aby mogło narodzić się jedno dziecko, kilkoro innych ginie. Zarodki nieprawidłowe uśmierca się już przed wszczepieniem. Ograniczona zostaje również rola mężczyzny, który już na samym wstępie potraktowany jest przedmiotowo. In vitro pomaga ludziom spełniać marzenia, to pewne. Granice etyczne to indywidualna sprawa i nie należy negować pragnienia szczęścia i spełnienia drugiej osoby.