Madre i efektywne zarzadzanie kosztami

Dla sporej grupy ludzi, szczególnie dla osób młodych, zarządzanie kosztami jest najtrudniejszym wyzwaniem z jakim przyszło im się zmierzyć. To dość jasne – dostajemy swoją pierwszą w życiu wypłatę, która wydaje nam się astronomicznie wysoka. Jednak po kliku (czasem nawet po jednym) wypadzie do sklepu okazuje się, że tak naprawdę do końca miesiąca zostało nam tak niewiele gotówki, iż w zasadzie po zapłaceniu rachunków nie będziemy w stanie już na nic sobie pozwolić.  Być może przytoczony przeze mnie przykład wyda się bardzo przesadzony, ale przyznam się do czegoś – ja po swojej pierwszej wypłacie byłam właśnie w takiej sytuacji. I szybko nauczyłam się na czym polega efektywne zarządzania kosztami. Jakie są moje rady?

  1. Spisuj priorytety.
    To nie jest żadna tajemnica – są na świecie rzeczy ważne i ważniejsze. Ważne jest kupienie ciepłego swetra na zimę, ale ważniejsze jest opłacenie rachunku za ogrzewanie w mieszkaniu. Ważne jest wyjście wieczorem z przyjaciółmi na kolację, jednak ważniejsze jest, aby następnego ranka było w lodówce śniadanie. Przykłady można mnożyć w nieskończoność, a prowadzą one do tego, aby zrozumieć, jakie są priorytety w zarządzaniu swoim przychodem. Dobrym zwyczajem jest spisywanie na kartce, na co w danym miesiącu musimy koniecznie wydać pieniądze, przekalkulowanie, ile będziemy musieli wydać na jedzenie i transport oraz ustalenie pewnej kwoty, którą chcemy odłożyć na czarną godzinę.
  2. Posiadaj oszczędności.
    Tak jak pisałam we wcześniejszym punkcie, bardzo ważnej jest posiadanie pewnego dodatkowego kapitału. Na początku nie muszą to być astronomiczne kwoty, ale z doświadczenia wiem, że absolutnie zawsze w momencie, w którym skończą mi się dodatkowe oszczędności a po miesiącu z opłatami i zbytkami wyszłam na zero, zdarzy się jakaś sytuacja losowa, która spowoduje, że będę potrzebowała dodatkowej gotówki. I wtedy zaczyna się płacz, zgrzytanie zębów i obietnice, iż już nigdy więcej nie doprowadzę do tego, aby znaleźć się bez pieniędzy.

Co natomiast, jeśli dysponujemy większym kapitałem, jednak nie wiemy, jak go zainwestować? W takim przypadku niezbędne jest śledzenie giełdy, przeglądanie ofert lokat w bankach, lub zaufany marketingowiec, który doradzi nam, gdzie najlepiej ulokować gotówkę.