Oswietlenie awaryjne 5lx

Systemy oświetlenia awaryjnego posiadają niezwykle charakterystyczną wartość w sektorze. W halach produkcyjnych, gdzie pracownicy obsługują maszyny posiadające dostępne części ruchome, w wypadku nagłego braku oświetlenia mogą oni pozostać trwale okaleczeni, a nawet że stać zagrożone ich istnienie. W sezonie utraty zasilania elektrycznego, urządzenia co prawda przestaną działać, ale silniki rozpędzone do wysokich obrotów zatrzymają się tylko po kilku chwilach od przerwania wpływu prądu.

Nawet w niniejszych instytucjach, gdzie zastosowano systemy automatycznie hamujące pracę ruchomych elementów po odłączeniu napięcia, ich zakończenie niemal absolutnie nie jest natychmiastowe. Aby zapobiec takim zdarzeniom należy stosować systemy oświetlenia awaryjnego. Dają się one na dalekie typy, ale zadaniem wszystkiego z nich jest życie oświetlenia pomieszczeń przez konkretny okres po zaniku zasilania. Dzięki temu goście mogą bezpiecznie zatrzymać maszyny, zaś w razie towarzyszącego pożaru - łatwo opuścić budynek.

Najpopularniejszym systemem oświetlenia awaryjnego, dobrego nie jedynie w sektorze lecz i w lokalach mieszkalnych, są specjalne oprawy oświetleniowe. Oprawwa oświetlnia awaryjnego posiada wbudowany mały akumulator, który magazynuje energię elektryczną w terminie codziennej pracy instalacji. W czasie nagłego zaniku napięcia, specjalny układ elektroniczny przełącza zasilanie oprawy na szybkość z akumulatora. Do momentu wyczerpania się baterii światło pozostaje włączone. System opraw jest że pewne wady, jakimi jest wykorzystywanie małych akumulatorów, starczających na zaledwie kilkadziesiąt, a czasem tylko kilkanaście minut działania oświetlenia.

Własny sposób teoretyczny do wdrażania w przemyśle polega na wygospodarowaniu dodatkowego pomieszczenia, gdzie są zainstalowane duże akumulatory i związki sterujące. Można jeszcze użyć generatora, dzięki dlaczego nie tylko oświetlenie awaryjne będzie potrafiło pracować wiele godzin, ale energię będzie bogata i dać do drugich urządzeń, na dowód komputerów czy niektórych maszyn.