Rowerzysci w ruchu drogowym a ich prawa

Jazdy na rowerze uczymy się we wczesnych latach życia. Nie każdy lubi ten środek transportu, jednak każdy z nas na pewno chociaż raz w życiu postanowił wybrać się tym środkiem transportu na drogi publiczne. Z tego powodu warto zastanowić się, jakie prawa i obowiązki mają rowerzyści w ruchu drogowym oraz czy jako rowerzyści znamy prawa i obowiązki wynikające z korzystania z tego środka transportu. Jednocześnie chcielibyśmy również o tych prawach uświadomić innych użytkowników dróg, aby dzięki tej wiedzy dochodziło do jak najmniejszej liczby wypadków z udziałem rowerzystów.

  1. Do poruszania się po drogach publicznych bez posiadania specjalnych uprawnień mają prawo osoby, które ukończyły 18 rok życia. W innych wypadkach niezbędne jest zdanie egzaminu na kartę rowerową (zazwyczaj przeprowadzane w podstawówce).
  2. Rowerzyści mają obowiązek korzystania ze ścieżek rowerowych. Na drogę mogą wjechać jedynie w przypadku braku pobocza lub ścieżki rowerowej. Co więcej rowerzyści powinni korzystać z prawej strony jezdni, jedynie (po wcześniejszym zasygnalizowaniu) przy skręcie mogą wjechać na środek pasa ruchu. Piesi ze ścieżki rowerowej mogą korzystać jedynie w przypadku braku chodnika, lub w przypadku, kiedy nie można z różnych względów z niego skorzystać.
  3. Należy oczywiście pamiętać o tym, że kierowanie rowerem po alkoholu, tak samo jak kierowanie innym pojazdem w stanie nietrzeźwości, jest całkowicie zabronione. Grozi ono nie tylko zatrzymaniem, ale i przyznaniem mandatu oraz punktów karnych na prawo jazdy, jeśli osoba popełniająca wykroczenie takowe posiada. W wypadku nietrzeźwości dozwolone jest jedynie prowadzenie roweru.
  4. Rowerzyści w ruchu drogowym, tak samo jak i piesi i użytkownicy pojazdów motorowych powinni bezwzględnie stosować się do sygnalizacji świetlnej i znaków drogowych.
  5. Kierujący pojazdami jednośladowymi muszą pamiętać również o odpowiednim wyposażeniu roweru. Należą do nich: z przodu żółte bądź białe światło, z tyłu światło czerwone oraz dodatkowo światełko odblaskowe w tym samym kolorze. Oczywiście nie może zabraknąć przynajmniej jednego działającego hamulca. Dokładne wytyczne odnośnie wyposażenia roweru można znaleźć w Kodeksie Ruchu Drogowego.

sharp erKasa fiskalna Sharp ER-A237P - Polkas - Kasy fiskalne, wagi Kraków

Pomimo obowiązujących praw, które mają rowerzyści w ruchu drogowym, należy pamiętać o tym, że niestety nie wszyscy użytkownicy dróg zdają sobie sprawę, że oprócz nich znajdują się na jezdniach również inni użytkownicy. Dlatego przede wszystkim w ruchu po drogach publicznych należy kierować się własnym bezpieczeństwem, szczególnie w zimie, kiedy widoczność staje się mocno ograniczona.