Seksoholizm w literaturze

Seksoholizm to uzależnienie od seksu - choroba, pokazująca się kompulsywnymi zachowaniami o podłożu seksualnym.

Prof. Lew Starowicz definiuje zjawisko jako: "stan patologicznego nasilenia erotycznych zainteresowań i aktywności seksualnej, w jaki te potrzeby dominują nad innymi, będąc o sensie życia". Objawia się na rozmaite sposoby - licznymi zdradami, natręctwami seksualnymi, masturbacją, zainteresowaniem pornografią.

Z koncentracje na dominującą w ubiegłych latach swobodę seksualną, rodzaj popularności i uznania na nietypowe zachowania seksualne problem zapewne istnieć bagatelizowany lub niedostrzegany. Osoba, która boryka się z tym faktem trafia na mur niezrozumienia, budzi politowanie, jest narażona na kpiny otoczenia.

Osoba uzależniona ciągle szuka nowych doznań seksualnych - w innych metodach i budowach. Seksoholik więc nie koniecznie stereotypowy macho, choć taki obraz jawi się w głowach wielu osób. Przeciwnie, istnieje teoria, że u podłoża tych podejść leży była chęć podniesienia samooceny. Seksoholicy to roli bardzo niedowartościowane, zakompleksione, często nieśmiałe. Stale poszukują potwierdzenia własnej atrakcyjności. Seks jest środkiem na podniesienie ego, rozładowania negatywnych emocji, napięć takich jak lęk i stres.

Do rozwoju grypy mogą dodać się również wzorce wyniesione z domu rodzinnego - bywa, że dysfunkcyjnego i patologicznego.

Seksoholizm jest chorobą, która zawiera zły wpływ na różne dziedziny życia kobiety uzależnionej, częstokroć boleśnie dotyka bliskich. Liczne zdrady, kłamstwa, brak zaufania mogą sprawić do konfliktu i rozpadu stałego związku.

Choroba niewątpliwie wymaga leczenia, psychoterapii. Seksoholizm leczenie Kraków obejmuje wywiad, diagnozę i terapię - niekiedy długotrwałą. Celem jest zmiana postrzegania sfery seksualnej, zmiana myślenia, tak żeby akt seksualny nie był wyłącznie materiałem do zaspokojenia atawistycznego popędu, lecz i zabarwionym emocjonalnie dowodem oddania.