Tradycja choinki w rosji

Główną ozdobą świąteczną jest choinka, nie idzie toż kwestii. Wszyscy albo przed świętami, lub w Wigilię przyozdabiamy świąteczne drzewko kolorowymi ozdobami, światełkami i łańcuchami, nie rzadko wieszamy na niej też ciastka i drugiego sposobu słodycze, które później najmłodsi z pasją podjadają. Czy jednak kiedykolwiek zastanowił się ktoś, która istnieje sprawa choinki i dlaczego jest oczywiście ważna w świątecznej tradycji?

Istnieje mnóstwo teorii, które świadczą o tym, skąd dostała się tradycja świątecznego drzewka. Traktuję one między innymi, że przystrajanie drzewka jest zaszłością po świętowania dnia zmarłych w Rzymie, inne iż to symbolika rajskiego drzewa w Edenie. Choć w mało bliższych nam czasach wielkim zwolennikiem dekorowania iglaka w okresie przedświątecznym był Martin Luther, właśnie uzyskując się do nauki, iż przystrajanie drzewka w jasne ozdoby i jabłka będzie symbolizować ponowne skupienie się mężczyzny z Bogiem. Zwyczaj ten szybko rozpowszechnił się na pełny świat. Można wtedy powiedzieć, że właśnie nie chociaż w Polsce, ale więcej także indywidualnych krajach Europy także w Ameryce na wielka przystraja się choinki dzięki niemieckiej inicjatywie.

Obecnie odeszło się już od dawnego przystrajania świątecznego drzewka w kawałki papieru i jabłka, ubierając choinki w ciekawe bombki, łańcuchy i światełka. Zresztą tylko na powierzchni ostatnich 30 lat można zobaczyć sporą nowość w popularności choinkowej. Tak dlatego, były bardzo często spotykanym działaniem było przystrajanie drzewka w wiklinowe ozdoby, łańcuchem przeważnie były bezpośrednio wykonane wiązane ze sobą obręcze z ciekawego papieru, natomiast oświetlenie stanowiły świeczki przymocowywane za pomocą specjalnych klipsów, (kiedy ważna się łatwo domyślić, nie niestety było więc o pożar). Następnie wiklinowe ozdoby stanowiły w centralnej mierze zastąpione bombkami imitującymi wyglądem zwierzęta lub zabawki, a jako dodatek istniały tak zwane anielskie włosy, czyli wiszące srebrne czy złote cienkie sznureczki oraz strzępki waty, jakie były być kojarzone ze śniegiem. Teraz, jak wiadomo, rozmaitość rozmiarów i kolorów świątecznych ozdób jest wielka do określenia, jednak w głównej mierze dominują odcienie złota, czerwieni oraz zieleni, które są utożsamiane ze świętami.

Przez lata historia choinki, tak toż jak ludzie, doświadczała zmian w klasie trendów mówiących jej przystrajania. Wprawdzie nie poprawiłoby się to, że od czasu ubrania ważnej w sprawie choinki przez Luthera, zwyczaj tenże niezwykle dużo zakorzenił się w klasie świątecznej i miejmy szansę, że nieprędko przeminie.