Uklad optyczny cis

Mikroskopy laboratoryjne (określane także mianem mikroskopów optycznych), to narzędzie mikroskopowe, które do malowania powiększonego obrazu obserwowanego przedmiotu stosuje światło używające przez system optyczny. Mikroskopy dopasowują się zwykle z wyboru soczewek optycznych, od kilku do nawet kilkunastu.

Gdzie używane są mikroskopy?
Nowoczesne mikroskopy laboratoryjne stosowane wykorzystywane są w wielu dziedzinach nauki do poszukiwań znacznie małych obiektów. Profesjonalne mikroskopy stosowane są w badaniach biologicznych, biochemicznych, cytologicznych, hematologicznych, urologicznych, dermatologicznych natomiast w laboratoriach klinicznych w rozmaitych instytucjach medycznych. W biologii mikroskopy laboratoryjne znajdują zastosowanie m.in. w poszukiwaniach drobnoustrojów i sprawdzaniu morfologii komórek i tkanek. Dyscyplinami naukowymi płacącymi za wymienione badania są mikrobiologia, histologia tudzież cytologia. Jednakże w powierzchni chemii i fizyki mikroskopy przydatne są żebym w krystalografii czy metalografii. Geolodzy traktują ich do analizy budowy skał.

hrdZobacz naszą stronę www

Powiększanie obrazu
Tradycyjne mikroskopy laboratoryjne wykorzystujące światło naturalne czy sztuczne w programie optycznym (niekiedy określa się je dopiero mikroskopami świetlnymi), są też używane w szkolnictwie jako narzędzie edukacyjne wspomagające podczas zajęć z wiedz ścisłych. Badany obiekt widziany jest dokładnie przez okular lub na ekranie monitora dzięki zastosowaniu przystawki projekcyjnej. Maksymalna fizyczna granica powiększenia obrazu w mikroskopach optycznych jest zauważona przez rozdzielczość kątową obiektywu, jaka stanowi zjednoczona z długością fali światło, z zmianie za wyrazistość obrazu odpowiada precyzja wykonania soczewek. Pierwsze mikroskopy laboratoryjne umożliwiały dziesięciokrotne powiększenia, lecz we nowoczesnych mikroskopach optycznych można zrobić powiększenia ponad tysiąckrotne.